Zwiększ swoje bezpieczeństwo na drodze

Warto popracować nad przemianą

Zwiększ swoje bezpieczeństwo na drodze

23 października 2017 Motoryzacja 0

Jako pieszy lub rowerzysta wkraczający na drogę, musisz liczyć się z tym, że nie jesteś jednym uczestnikiem ruchu drogowego. Powinieneś mieć świadomość iż w bezpośrednim zetknięciu z samochodem, to auto ma nad Tobą znaczącą przewagę.

Załóż kamizelkę ostrzegawczą

kamizelki ostrzegawczeNa pewno wiele razy widziałeś służby ratownicze w akcji. Niezależnie od pory roku ani godziny – wszyscy funkcjonariusze służb porządkowych noszą na sobie kamizelki odblaskowe. To rodzaj odzieży ochronnej, produkowanej w jaskrawych i łatwo dostrzegalnych kolorach. Najczęściej spotykamy się z żółtymi, żółto-zielonymi oraz pomarańczowymi bezrękawnikami. Zazwyczaj kamizelki ostrzegawcze wyposażone są w kilka dodatkowych taśm fluorescencyjnych. Po zmroku widoczność na drodze znacznie spada, kierowca jadący na światłach do jazdy dziennej, zauważy naszą obecność dopiero z odległości ok. 30 metrów lub jeszcze mniejszej. Kiedy będziemy ubrani w kamizelkę ostrzegawczą – odległość wydłuża się aż do ok. 140 metrów. To spora różnica, pamiętając iż na drodze wydarzyć może się wszystko – lepiej być widocznym i czuć się bezpiecznym. Odblaskowy bezrękawnik dyskwalifikuje inne sposoby zaznaczania swojej obecności na jezdni. Znajduje się na idealnej wysokości (zawsze w zasięgu świateł pojazdu), ma dużą powierzchnie i jest wygodny w codziennym użytkowaniu. W wielu krajach wprowadzono nakaz wożenia kamizelki w samochodzie, podobnie jak w tej chwili my mamy obowiązek posiadania trójkąta ostrzegawczego. W Polsce przeprowadzono wiele akcji promujących tę formę ochrony naszego zdrowia i życia. W szkołach, zakładach pracy, a nawet na ulicach – rozdawane są za darmo. Często policja przeprowadza spotkania z młodzieżą, mają one na celu uświadamianie młodym ludziom jak ważne jest posiadanie kamizelki ostrzegawczej.

Jeżeli wciąż się zastanawiasz czy warto zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, radzimy poczytać artykuły tematyczne oraz przejrzeć statystyki prowadzone przez odziały drogówki. Są one powszechnie dostępne, a na pewno silnie oddziałują na wyobraźnie człowieka.