Założenie firmy w RFN

Warto popracować nad przemianą

Założenie firmy w RFN

28 czerwca 2019 Biznes 0

Wejście Polski do struktur Unii Europejskiej otworzyło exodus polskich pracowników do krajów wymarzonego Zachodu. Po latach oswajania się z warunkami gospodarczymi w tych krajach wielu przedsiębiorczych Polaków zaczęło rozważać założenie tam własnej firmy. Najczęstszym kierunkiem w tym trendzie stały się Niemcy.

Działalność gospodarcza na warunkach niemieckich

firma gewerba w niemczechWybór Republiki Federalnej Niemiec na miejsce założenia działalności gospodarczej wynika z bliskiego sąsiedztwa, bliskości kulturowej, powiązań gospodarczych oraz możliwości uzyskania wyższych zarobków za usługi niż w Polsce. Jeżeli rozważamy jaka ma być to firma Gewerba w Niemczech jest szybka i łatwa w założeniu i nie wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów. Pierwszym krokiem do założenia Gewerby jest wynajęcie lub zakup odpowiedniego lokalu. Jest to warunek niezbędny. Warto posiadać meldunek w Niemczech aby móc skorzystać z ulg podatkowych. Mając dokumenty tożsamości składamy wniosek w Gewerbeamt lub jeśli jest to miejscowość pozbawiona tego organu w urzędzie miasta. Oplata wynosi 20 euro. Przy spełnieniu odpowiednich warunków wniosek może złożyć osoba upoważniona. Wpis do rejestru podmiotów gospodarczych uruchamia powiadomienia do urzędu skarbowego i statystycznego. Jeżeli działalność wymaga koncesji sprawa nieco się komplikuje gdyż trzeba ją przedstawić. Często nasza działalność będzie wymagała przystąpienia do Izby Handlowej i Rzemieślniczej.Spis działalności, które tego wymagają znajdziemy w internecie. Następny krok to urząd skarbowy gdzie musimy określić wysokość przychodów za nadchodzące 12 miesięcy.

Kontakt ze skarbówką zamyka się nadaniem numeru identyfikacyjnego podatnika i w przypadku deklaracji przychodów rocznych powyżej 170.500 euro nadaniem numeru podatnika VAT. Ogromnie ważne jest zadbanie o ubezpieczenie zdrowotne. W Niemczech nie ma ZUS i należy się ubezpieczyć prywatnie. Gwarantuje to opiekę medyczną i emeryturę.