Wytrzymałość ubrań gazoszczelnych

Warto popracować nad przemianą

Wytrzymałość ubrań gazoszczelnych

21 czerwca 2017 Przemysł 0

Bycie strażakiem jest wyjątkowo niebezpiecznym zawodem. Wiele niebezpieczeństw czeka na nas praktycznie co krok, kiedy wkraczamy na teren, w którym głównym zagrożeniem jest wysokie stężenie groźnych, chemicznych substancji. Dlatego właśnie najistotniejszą rzeczą zaraz obok wiedzy i umiejętności jest dobre wyposażenie.

Konieczność odpowiedniego ubrania strażackiego

ubrania gazoszczelne dla strażakówJeżeli strażak musi udać się w teren, gdzie dodatkowym niebezpieczeństwem są substancje chemiczne, jest zmuszony założyć ubrania gazoszczelne. Są one niezbędne w tego typu sytuacji, ponieważ ich konstrukcja w stu procentach uchroni nasze ciało przed kontaktem z silnie zabójczymi substancjami. Ubrania gazoszczelne dla strażaków powinno być wykonane z bardzo mocnego materiału, który w dodatku będzie umożliwiał swobodne poruszanie się, na przykład z kombinacji elastomeru i plastiku z tkaniną. Każde ubranie wyposażone jest również w manszetę lub wizjer, wykonany z mocnego materiału PCV, który uchroni naszą twarz oraz drogi oddechowe przed wszelkimi substancjami. Rękawice ze względu na częstą styczność ze skażonym terenem muszą być wyjątkowo wytrzymałe oraz odporne, dlatego często zakłada się dwie pary, z czego jedne, zewnętrzne, są zrobione z gumy chloroprenowej lub są pokryte kauczukiem. Ubrania gazoszczelne dla strażaków mają jeszcze jeden bardzo ważny element, a mianowicie buty. Buty często wykonywane są z nitrylowej gumy i muszą spełniać standardy europejskie w odniesieniu do butów strażackich.

Jak widać, strażackie ubrania gazoszczelne są wieloczęściowe, ale również stworzone z jak najmocniejszych materiałów. Bardzo ważne jest dla strażaka, aby niebezpieczeństwo było w jak najmniejszym stopniu odczuwalne i właśnie dzięki takim przedmiotom, można mu to zapewnić.