Woda w przyczepie kempingowej

Warto popracować nad przemianą

Woda w przyczepie kempingowej

12 listopada 2020 Maszyny i urządzenia 0

Instalacja wodna w przyczepie kempingowej, podobnie jak w domu, jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia przyczepy. Dzięki stałemu i wygodnemu dostępowi do wody w każdym momencie naszej podróży zyskujemy komfort i niezależność. Jednak instalacja ta znacznie różni się od tej używanej w warunkach domowych, wymaga zatem odpowiedniego podejścia.

Budowa instalacji wodnej w przyczepie

pompy do przyczepy kempingowejNa instalację wodną w przyczepie składają się zbiorniki na wodę czystą, zbiornik na wodę brudną (tzw. szarą) oraz przewody prowadzące wodę. O wielkości zbiorników na wodę decyduje jej średnie dzienne zużycie, które waha się między 5 a 8 litrów na osobę. Ilość przewożonej wody zależy także od tego, czy w przyczepie posiadamy prysznic, czy też będziemy korzystać z możliwości kąpania się w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach podczas podróży. Tutaj zdania są podzielone, każdy podchodzi do tematu indywidualnie. Niezbędnymi elementami instalacji wodnej są również pompy do przyczepy kempingowej. Dzięki pompie woda pobierana jest ze zbiornika i kierowana do punktu poboru. Pompy do przyczepy kempingowej to modele zanurzeniowe i ciśnieniowe. Pierwsza z nich leżu na dnie zbiornika, załączana jest w momencie odkręcenia kranu, w którym musi znajdować się mikrowyłącznik. Dużo częściej używa się pompy ciśnieniowej, która utrzymuje stałe ciśnienie w instalacji i jest znacznie wygodniejsza w użyciu. Kluczowym elementem funkcjonowania instalacji wodnej jest dbanie o jej czystość. To, w jakim stanie znajdują się zbiorniki i przewody, decyduje o czystości wody płynącej z kranu. Konieczne będzie z pewnością odpowiednie uzdatnianie wody za pomocą preparatów chemicznych lub właściwej filtracji. Równie ważne jest regularne opróżnianie i czyszczenie zbiorników oraz przewodów doprowadzających.

Pamiętajmy, że dla bezpieczeństwa, a także dla zachowania właściwej higieny, zbiorniki na wodę muszą być opróżniane zawsze wtedy, kiedy przyczepa nie jest w użytku (również dla ochrony przed ewentualnym zamarzaniem wody), jak i przed każdym ich napełnieniem świeżą wodą. Samo umieszczenie zbiorników powinno chronić je przed działaniem promieni słonecznych, które będą powodować namnażanie się w wodzie mikroorganizmów.