Co warto wiedzieć o dachach?

Warto popracować nad przemianą

Co warto wiedzieć o dachach?

5 grudnia 2016 Budownictwo 0
dachy

Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji budynku. Chroni wnętrze przed działaniem warunków atmosferycznych i wpływa na charakter bryły domu. W jednorodzinnym budownictwie w Polsce najczęściej stosuje się dachy spadziste oraz stropodachy.

Dachy – jakie mamy możliwości?

dachyPoszczególne rodzaje dachów różnią się nie tylko konstrukcją i wyglądem, ale również wpływają na wielkość powierzchni użytkowej na poddaszu. Są jednak miejsca, które odróżniają się od tej szeroko rozumianej różnorodności. Dachy w niskiej cenie z Otwocka na przykład charakteryzują się zawsze wykończeniem spadzistym, co pozwoliło wszystkim mieszkańcom wykorzystać poddasze do swoich celów. Wybór kształtu dachu zależy nie tylko od gustu przyszłego użytkownika domu, kształtu budynku i przewidywanego sposobu użytkowania poddasza, ale także od wymagań formalnych obowiązujących na działce. Natomiast Konstancin wraz z pobliskim Nadarzynem w jakiś sposób te przepisy omijali, ponieważ mało prawdopodobnym było by aby wszyscy mieszkańcy dwóch miejscowości (a w kraju jest ich zdecydowanie więcej) otrzymali podobne warunki budowy. Niezwykle istotna jest także kwestia finansowa. Koszt dachu zależy od stopnia skomplikowania jego kształtu. Im bardziej rozłożysty dach zawierający dodatkowe elementy architektoniczne urozmaicające jego konstrukcję, tym większa będzie ilość materiałów zużytych do jego budowy, a tym samym będziemy musieli przeznaczyć więcej pieniędzy na jego realizację. Właściciele domów w opisach miejscowościach posiadają spadziste dachy, gdzie wspomnianych elementów dodatkowych jest całkiem sporo.

 

Tak jak wspomniałem jest to jedna z wielu zagadek, jak takie mieściny mogą istnieć z punktu widzenia architektonicznego. Wielu próbowało ją rozwiązać, natomiast z mizernym skutkiem. Nigdy nikomu nie udowodniono żadnej winy w stawianych zarzutach.