Trak – opis i zasada działania

Warto popracować nad przemianą

Trak – opis i zasada działania

30 stycznia 2020 Przemysł i produkcja 0

Jednym z głównych surowców importowanych z Polski są wyroby drewniane. Wiąże się z tym dość duże zapotrzebowanie na wszelakie maszyny stolarskie. Między innymi traki, wielopiły, obrzynarki, heblarki i wiele innych. Jednak najpotrzebniejszą i najbardziej podstawową maszyną do obróbki drewna jest trak.

Trak – charakterystyka i podział

trak taśmowyTrak jest to maszyna, która jako pierwsza ma kontakt z drewnem ściągniętym z lasu. Ma na celu przetarcie drewna okrągłego na tarcicę obrzynaną, lub nieobrzynaną. Tarcica obrzynana charakteryzuje się tym, że obrobiona jest z czterech stron, natomiast nieobrzynana tylko z dwóch równoległych. Na tarcice wchodzą takie elementy jak : deski, bale, belki, krawędziaki, łaty i listwy. Rozróżniamy je w zależności od wymiarów. Traki dzielimy na dwa rodzaje, stacjonarne i niestacjonarne. Traki stacjonarne charakteryzują się tym, że są na stałe umieszczone w halach. Ich największa zaleta to wydajność. Wiąże się to z tym, że całe pomieszczenie jest tak skonstruowane, aby jak najbardziej ułatwić umieszczanie na niej drewna. Dodatkowo maszyny te są duże i potrafią obrobić długie kawałki materiału. Traki niestacjonarne, lub inaczej traki przewoźne są dużo mniejsze. Jednak ich ogromną zaletą jest możliwość łatwego transportu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy transportować drewna na tartak, tylko trak na miejsce magazynowania surowca. Jest to opłacalne dla mniejszych klientów, dla których transport drewna jest niemożliwy, lub bardzo kosztowny. Taki rodzaj traka możemy transportować samochodem osobowym! Traki dzielą się także na technologie cięcia drewna – rodzaj piły. Najpopularniejszym rodzajem jest trak taśmowy. W ofercie mamy również traki tarczowe.

Podsumowując, w każdym zakładzie zajmującym się obróbką drewna trak jest podstawową i niezbędną maszyną. W dzisiejszych czasach dzięki popularyzacji traków przewoźnych, jest także dobrym pomysłem na jednoosobową działalność gospodarczą.