Taśmy kablowe o szerokim zastosowaniu

Warto popracować nad przemianą

Taśmy kablowe o szerokim zastosowaniu

19 października 2019 Produkcja i przemysł 0

Gęste rozmieszczenie ząbków na całej długości opaski kablowej pozwala na idealne dopasowanie do wiązki kabli lub innych elementów, które chcemy ścisnąć, przywiązać, bądź trwale i skutecznie usztywnić. Tamy kablowe wewnętrzne popularne są w serwerowniach, w użytku firmowym, w zakładach produkcyjnych (wręcz niezbędne do utrzymania ładu i porządku) i warunkach domowych.

Zapinki do okablowania i złączy

taśmy kabloweMontaż taśmy kablowej typu TK, TKUV lub TKO, jest wyjątkowo prosty a czynność tą można wykonać wręcz instynktownie. Większość opasek o wysokiej odporności na ciepło i nagrzewanie, stosuje się do wnętrz, pomieszczeń, osłoniętych powierzchni. Podczas ekspozycji na słońce taśmy kablowe powinny być dodatkowo zabezpieczone przed niszczącym promieniowaniem UV. Dlatego stosuje się określenie TKUV, co dotyczy taśm zewnętrznych. Standardowo kupimy opaski zaciskowe bardzo cienkie, umożliwiające łatwy i skuteczny montaż, spięcie i zabezpieczenie przewodów, wiązek, małych rur. Najpopularniejsze są przezroczyste albo czarne tasiemki. Jeżeli zależny nam na dostosowaniu kolorystycznym, znajdziemy w ofercie producentów zielone i beżowe. Montaż taśm zwykle wykonuje się ręcznie ale przy dużej ilości wiązek i profesjonalnym wykonywaniu montażu z użyciem opasek, warto zaopatrzyć się w zaciskarki, które ułatwią nam pracę. Ceny taśm są niewysokie, dlatego warto zakupić zestawy o różnych długościach i grubości. Im grubsza i dłuższa taśma, tym większą siłę (napięcie) wytrzyma. 

Stosowanie opasek do okablowania jest jednym z podstawowych elementów higieny pracy elektryka, mechanika, budowlańca czy informatyka. Ład i porządek w zakładzie i miejscu pracy zależy od poprawnego spięcia kabli. Sprawdzają się w przyłączach i instalacjach na dużych powierzchniach (np. monitoring, alarm).