Switch zarządzalny – czym właściwie jest?

Warto popracować nad przemianą

Switch zarządzalny – czym właściwie jest?

21 lipca 2020 Informatyka i komputery 0

Sieć komputerowa rozwija się w zawrotnym tempie. Z tego też powodu na rynku pojawiają się coraz to nowsze urządzenia o zaawansowanej technologii. Jednym z nich jest switch zarządzalny, którego zadaniem jest tworzenie sieci lokalnej opartej na połączonych ze sobą kablach. Wśród dostępnych na rynku switchy możemy wyróżnić wiele rodzajów, a każde z nich różni się pomiędzy sobą wieloma parametrami.

Czy warto zainwestować w switcha zarządzalnego?

switch zarządzalny cenaBardzo często w przypadku nazwy switcha możemy spotkać się również z określeniami takimi jak przełącznik sieciowy czy też komutator. Zwykle urządzenie tego typu wyposażone jest w kila portów. W przypadku większych oddziałów czy placówek możemy nawet spotkać się ze switchami, które posiadają ich kilkadziesiąt. Dzięki dostępnym portom możliwe jest podpięcie różnego typu urządzeń takich jak komputer, laptop, drukarka, kamerka, czy wiele innych. Same przełączniki sieciowe dostępne na rynku występują w dwóch wariantach. Są to switche zarządzalne oraz niezarządzalne. Dziś skupimy się na tym pierwszym urządzeniu bo to właśnie jego instalacja niesie ze sobą znacznie więcej korzyści. Przełączniki zarządzalne dają nam bowiem możliwość zmiany wielu parametrów, czego nie możemy powiedzieć o drugim rodzaju urządzeń. Switche pozwalają nam także budować wirtualne sieci VLAN, dzięki którym mamy możliwość dostępu do danych. Ponadto z ich zastosowaniem mamy także możliwość ustawiania priorytetu przesyłania najważniejszych informacji. Jeżeli chodzi o switch zarządzalny cena jest nieco wyższa od niezarządzalnego, jedna wynika ona z szeregu dodatkowych funkcji, które oferuje nam producent.

Mimo, że switche zarządzalne należą do grupy profesjonalnych urządzeń zdecydowanie warto posiadać je we własnym domu. Dzięki nim bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci jest znacząco zwiększone Ponadto dzięki nim mamy możliwość zarządzania dostępem do określonych danych.