Specjalistyczne sprawdzanie stanu maszyn

Warto popracować nad przemianą

Specjalistyczne sprawdzanie stanu maszyn

4 października 2019 Przemysł Przemysł i produkcja 0

Maszyny produkcyjne, występują obecnie niemal w każdym zakładzie zajmującym się produkcją. Utrzymanie ich w dobrej kondycji leży po stronie ich właścicieli, którym powinno na tym zależeć także pod względem ekonomicznym. Popsuta maszyna to duże koszty i  wstrzymanie produkcji.

Wykonywanie diagnostyki maszyn produkcyjnych

diagnostyka maszynMaszyny produkcyjne to oczywiście tylko pewien zbiór maszyn i urządzeń, które mają odmienną konstrukcję i różnorodną charakterystykę. Większość z nich charakteryzuje się pewnym zakresem drgań dynamicznych, które są następstwem wykonywanej przez nie pracy. Podzespoły maszyn ulegają jednak zużyciu i z czasem następuje ich wytarcie. Powoduje to nagły wzrost drgań, który z czasem może doprowadzić do dalszej degradacji maszyny, a finalnie dochodzi do jej całkowitego unieruchomienia. Odpowiednia diagnostyka maszyn pomaga we wcześniejszym wykryciu problemu z działaniem urządzenia i pozwala dużo wcześniej wykonać procedury naprawcze lub regulujące. Dzięki temu maszyna nie zostanie doprowadzona nigdy do stanu unieruchomienia, a co za tym unikniemy przestoju w produkcji. Dobre zakłady produkcyjne mające już spore doświadczenie na rynku wiedzą jak ważna jest właściwa diagnostyka urządzeń i planują ją w procesie produkcyjnym przeznaczając pewien okres czasu na konserwację. Te zakłady nie mają prawie nigdy problemów z przestojami i są w stanie zrealizować produkcję na czas.

Do diagnostyki drgań służą specjalne urządzenia, które rejestrują je i porównują z wartościami zadanymi. Osoba, która dokonuje analizy powinna być odpowiednio przeszkolona w tym zakresie, także w kwestii doradztwa odnośnie środków naprawczych występującego problemu. Tego typu diagnozę zalecają także producenci maszyn, którzy doskonale wiedzą, że sprzęt ulega zużyciu.