Przycinanie krzaczków lawendy

Warto popracować nad przemianą

Przycinanie krzaczków lawendy

14 kwietnia 2021 Dom / Ogród 0

W ogrodach na ogół sadzimy rośliny, które wyróżniają się niezwykłym wyglądem oraz estetyką. Ich ładny wygląd przejawia się przede wszystkim w kolorowych kwiatach, ozdobnych liściach, czy też ładnie wyglądających pędach. Oczywiście warto jest w odpowiedni sposób dbać o rośliny, aby mogły nam się odwdzięczyć tego rodzaju walorami.

Prawidłowe wykonywanie cięcia pędów lawendy

cięcie lawendyW tym celu konieczne jest nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków danej roślinie do wzrost oraz rozwoju, ale także dokonywanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest regularne przycinanie pędów. Bardzo często cięcia pędów rośliny dokonujemy w przypadku roślin takich jak różne, bluszcz, czy lawenda. Ta ostatnia pomimo swoich niedużych rozmiarów również wymaga wykonywania tego zabiegu. Jeśli chodzi o prawidłowe cięcie lawendy na ogół może być ono wykonane wczesną jesienią, albo wczesną wiosną. Ważną rzeczą jest to, aby nie narazić krzaczka lawendy na przemarznięcie. Na ogół w tych właśnie okresach lawenda jest odpowiednio przed kwitnieniem, albo po kwitnieniu. Z tego też powodu jej przycięcie nie wpłynie negatywnie na jej kwitnienie. Wprost przeciwnie, po dokonaniu cięcia lawendy możliwe będzie, ze krzaczek wypuści nowe, młode pędy, na których pojawią się kwiaty. Dodatkowo przycięcie lawendy skutkuje tym, że cała bylina zachowuje ładny, zwarty oraz kulisty pokrój krzewu. Dzięki temu niezwykle estetycznie prezentuje się na rabacie.

Wbrew pozorom dokonanie przycięcia lawendy nie jest zadaniem trudnym. Warto jest jednak pamiętać o kilku ważnych podstawowych zasadach tego procesu. Wśród nich należy wymienić między innymi używanie do tego celu odpowiednich narzędzi. Jednym z nich będzie odpowiedni sekator. Dzięki jego zastosowaniu będziemy mieli pewność, że nie zranimy rośliny.