Nawożenie a jakość kukurydzy

Warto popracować nad przemianą

Nawożenie a jakość kukurydzy

23 kwietnia 2018 Rolnictwo 0

Jak posiejesz, taki plon zbierzesz. Można też powiedzieć, że jak „nakarmisz’ glebę, takim plonem Ci się ona odwdzięczy. By móc cieszyć się piękną uprawą kukurydzy, musisz zadbać o ziemię, na której ma ona wyrosnąć. Jeśli jesteś fachowcem, to na pewno sam najlepiej wiesz, jakie nawozy stosować. W tym wpisie jednak ogólnie opowiemy o nawożeniu tego wyjątkowego warzywa.

Wysokie plony po fachowym nawożeniu kukurydzy

fachowe nawożenie kukurydzyCo zrobić, aby mieć najlepsze efekty uprawy? Przede wszystkim musisz wiedzieć, jaki nawóz stosować i w jaki sposób. Nie wystarczy kupić jakiś preparat i użyć go według uznania. Jeśli chce się mieć piękne efekty, trzeba wykonać fachowe nawożenie kukurydzy. Rolnicy tak, jak i ludzie w innych dziedzinach, całe życie się uczą. Być może w jednym roku uprawa nie będzie taka, jak by się chciało, ale za to w następnym na skutek poprawy błędów, będzie już dużo lepsza. Dzięki odpowiednio dobranym, bogatym w minerały nawozom kukurydza znacznie zyska na jakości. Poza tym plony będą większe. Jeśli ktoś nie wie, jaki nawóz zastosować, bo próbował już różnych i żaden nie był dla niego zadowalający, to na pewno warto zapytać się jakiegoś specjalisty. Prawdopodobnie w różnych hurtowniach udzielą rzetelnych informacji. Można także pytać u producenta albo szukać informacji na forach rolniczych. Zapytaj bardziej doświadczonych kolegów, a na pewno Ci podpowiedzą, które nawozy stosują. Jest wiele czynników, które wpływają na jakość i wielkość uprawy.

Na pewno jednak nawóz, czyli zaopatrzenie gleby w odpowiednią ilość składników mineralnych, jest kluczowe. Musisz też wiedzieć, oczywiście, o jakiej porze roku, w jakim miesiącu najlepiej jest nawozić kukurydzę, aby wzrosła wtedy, kiedy powinna. Tych rzeczy dowiesz się na specjalistycznych portalach albo od osób, które od wielu lat uprawiają kukurydzę.