Na czym polega oklejanie ?

Warto popracować nad przemianą

Na czym polega oklejanie ?

16 marca 2017 Maszyny i urządzenia 0

W przypadku produkcji płyt meblowych bardzo często zachodzi potrzeba zakończenia w schludny sposób ich bocznych krawędzi. Można do tego celu wykorzystać specjalną farbą, bądź okleinę. Przyjęło się to drugie rozwiązanie, a niemal każda firma zajmująca się dowolną obróbką wykańczającą drewna posiada w sowim parku maszynowym okleiniarkę. 

Gdzie można wykorzystać okleiniarkę ?

okleiniarkiOkleiniarka to nic innego jak maszyna która przytwierdza okleinę na boczne krawędzie drewnianych płyt. Okleinę montuje się w specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu, w postaci rolki o dość sporej długości po jej rozwinięciu. Wynalezienie okleiniarki bardzo skróciło czas produkcji mebli, gdyż dotychczas te czynności musiał ręcznie wykonywać człowiek. Obecnie zadaniem człowieka jest tylko wymiana oklein, podawanie płyt i ogólna kontrola nad poprawnością przebiegu całego procesu technologicznego. Warto zastanowić się w jaki sposób okleina jest przytwierdzana do krawędzi oklejanego materiału. Otóż najczęściej okleina posiada nałożony specjalny klej, który aktywuje się przy jej kontakcie z innym materiałem, w tym przypadku z oklejaną płytą. Należy zatem uważać podczas zakładania nowej rolki okleiny na maszynę, aby przypadkiem nie przykleić jej do ciała czy odzieży. Natomiast w przypadku, gdy posiadamy okleinę bez nałożonego wcześniaczej kleju, należy dostarczyć do za pomocą specjalnego dozownika bezpośrednio na oklejany element. Niestety ta druga metoda nie należy do najczystszych i często pozostawia po sobie sporo bałaganu.

Bez wątpienia wynalezienie okleiniarki było przełomowym wydarzeniem dla przemysłu meblowego. Znacznie usprawniło proces produkcji mebli i odciążyło w dużym stopniu pracowników z tej branży. Niestety również zminimalizowało to zatrudnienie w zakładach produkcyjnych.