Literatura dotycząca polskiego dizajnu

Warto popracować nad przemianą

Literatura dotycząca polskiego dizajnu

16 kwietnia 2021 Usługi 0

Na rodzimych uczelniach artystycznych od dziesięcioleci kształceni są najlepsi projektanci. Wśród licznych specjalizacji dotyczących dizajnu popularnością cieszą się wzornictwo przemysłowe, porcelana, meblarstwo i moda. Polski dizajn doczekał się ciekawych publikacji książkowych oraz licznych wystaw o zasięgu międzynarodowym.

Na czym polega fenomen rodzimych dizajnerów?

książka o polskim dizajnieFenomen rodzimego dizajnu związany jest z jego odrębnością. Indywidualne projekty adeptów szkół artystycznych wyróżniają się na tle wzornictwa światowego. W Polsce już po wojnie kształcili się doskonali rzemieślnicy i projektanci przedmiotów codziennego użytku. Dobra książka o polskim dizajnie omawia poszczególne rodzaje projektowania użytkowego. Dużo miejsca w tej fachowej publikacji poświęca się porcelanie i szkłu artystycznemu. Dodatkowo nie można zapominać o polskim wkładzie w rozwój designu meblarskiego. Unikatowe krzesła, komody i systemy meblowe do dziś pojawiają się na wystawach rzemiosła i są wysoko cenione przez kolekcjonerów z całego świata. Z książki o krajowym dizajnie można dowiedzieć się wielu interesujących faktów. Jest to zarówno historia polskiego dizajnu, jak i mała encyklopedia twórców. Są wymienione poszczególne szkoły, mistrzowie dizajnu oraz współczesne inspiracje. Jeśli chodzi o najnowsze osiągniecia, i tu jest wiele przydatnych książkowych informacji. Ta książka jest połączeniem barwnego albumu i wartościowego leksykonu dizajnu.

Projektowanie rzeczy codziennego użytku jest jedną z ważnych gałęzi przemysłu. Najpierw powstaje koncepcja, model przedmiotu, a dopiero potem trafia on na taśmy produkcyjne i do powszechnego użytku. Dizajn polski doczekał się ciekawych publikacji książkowych. Interesujący album posiada elementy leksykonu dizajnu polskiego.