Kosz w krajobrazie miejskim

Warto popracować nad przemianą

Kosz w krajobrazie miejskim

6 listopada 2017 Ogród 0

Kosz to praktyczny element krajobrazu każdego miasta. To do niego wyrzucamy śmieci idąc na autobus, czy też do sklepu. Są one praktycznie wszędzie. Na każdej ulicy, na każdym rogu. Wypełniają przestrzeń choć nie zawsze tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Jak ważny jest wygląd kosza na śmieci?

kosze betonoweDo kosza wrzucamy śmieci i idziemy dalej. Czy jednak nie przyglądamy się mu? Nie zerkniemy choć na chwilę by zobaczyć jak on wygląda, czy jest w miarę czysty? Każdy z nas zwraca uwagę na takie elementy, choć nie zawsze świadomie. Jesteśmy wrażliwi na piękno i gdy widzimy coś co nam się nie podoba, reagujemy na to. Wiele osób uważa, że skoro wrzuca się tam śmieci, to nie ma znaczenia jak ten kosz wygląda. Nie jest to jednak podejście, które nas zadowala. Być może dla niektórych nie ma to znaczenia, ale dla większości społeczeństwa tak. Dlatego coraz częściej kosze w miastach wymienia się na takie, które nie rażą swoim wyglądem. Najczęściej są to kosze betonowe. Mają one dość surową strukturę i doskonale wpasowują się w klimat każdego miasta. Obecnie beton na szeroką skalę wykorzystywany jest w architekturze miejskiej, a kosze to nic innego jak tzw. mała architektura miejska. Ponadto beton jest trwały. Nie będzie zatem obdrapany jak kosze metalowe. Ma również stonowane barwy, na których nie widać tak mocno zabrudzeń. Idąc ulicami miasta zwracamy uwagę na to, jak ono wygląda w ogólnym ujęciu. Dlatego miasta coraz częściej postanawiają zainwestować w małe rzeczy, które również mogą być chlubą miasta.

Jak widać kosz to nie tylko miejsce gdzie wyrzuca się śmieci. Służy on również jako element wypełniający miasto. Musi mieć on zatem nie tylko funkcję użytkową, ale i estetyczną. Cały klimat miasta dopełnia mała architektura, która w niewidoczny sposób nadaje mu charakteru.