Konstrukcje stalowe, a farba ognioochronna

Warto popracować nad przemianą

Konstrukcje stalowe, a farba ognioochronna

22 marca 2017 Przemysł 0

Stal jest materiałem nieorganicznym. Wszyscy o tym wiedzą. Po co więc konstrukcje wykonane ze stali malować farbą ognioochronna? Przecież taka konstrukcja raczej się nie zapali i nie stworzy zagrożenia rozprzestrzeniania się ognia. Czy nie szkoda pieniędzy na coś, co nie ma racji bytu? Coś, co się w ogóle nie sprawdzi? 

Wysokościowce o konstrukcji stalowej

malowanie ogniochronne elementów stalowychWielkie budynki w miastach pną się coraz bardziej w górę. Są coraz wyższe i bardziej nowoczesne. Zawierają w sobie mnóstwo sprzętu komputerowego, kabli, oraz innych łatwopalnych przedmiotów. We wnętrzach takich wieżowców przebywa coraz więcej ludzi. Za względu na taki stan rzeczy wymagane jest, aby same budynki były stawiane zgonie z przepisami przeciwpożarowymi, by w razie zagrożenia pożarowego jak największa ilość materiałów z których jest zbudowany wysokościowiec była chroniona. Do tej listy należy przede wszystkim cała konstrukcja stalowa, utrzymująca budynek. Jest ona dokładnie malowana preparatami ogniochronnymi nie po to, że mogłaby się spalić. Bo przecież stal się nie pali. Ale stal potrafi się odkształcić z powodu działającej na nią wysokiej temperatury. Przy około 500 stopniach, stal zaczyna się giąć i odkształcać. To dlatego wymagane jest malowanie ogniochronne elementów stalowych. Poza tym taka farba może działać także antykorozyjnie. Jest to również bardzo ważne. Budynek w dobrej kondycji konstrukcyjnej, jest bezpieczny przede wszystkim dla ludzi. 

W wysokościowcach, priorytet bezpieczeństwa mają zawsze ludzie. Ale należy sobie zdawać sprawę z tego, że ilość sprzętu przechowywanego w takich budynkach, może osiągać astronomiczne kwoty. Dlatego każde zabezpieczenie jest ważne, a szczególnie to, które chroni konstrukcję budynku zarówno przed ogniem, jak i rdzą.