Kilka słów o kołowrotkach – sprzęt wędkarski dla amatorów

Warto popracować nad przemianą

Kilka słów o kołowrotkach – sprzęt wędkarski dla amatorów

11 marca 2017 Sport 0

Wśród ekwipunku wędkarskiego na szczególną uwagę zasługują kołowrotki. Na kołowrotek nawijana jest żyłka wędkarska. Kołowrotek ma mechanizm zwijania i rozwijania oraz stopowania żyłki. W ten sposób wędkarz może dobrać odpowiednią długość żyłki, w zależności od tego, jakim połowem się zajmuje i na jakim zbiorniku wodnym łowi ryby.

Wybór kołowrotka do wędki – sprzęt nie tylko dla amatorów

sprzęt wędkarski dla amatorówOczywiście kołowrotek powinien być przede wszystkim wytrzymały. Kołowrotek ma jak najlepiej współpracować z wędkarzem. Chodzi o to, by reagował szybko na to, co robi wędkarz. Jeśli wędkarz używa stopera w kołowrotku, żyłka natychmiast powinna przestać się rozwijać. Zwijanie żyłki powinno być szybkie i sprawne. Dzięki temu wędkarz jest w stanie wyłowić nawet najbardziej ruchliwą i waleczną rybę spod wody. Jest kilku najważniejszych producentów, jeśli chodzi o kołowrotki. Wśród nich na pewno znajdują się tj. Dragon, Shimano oraz Daiwa. Kołowrotek jest wyposażony w hamulec przedni albo w hamulec tylni. Można wyróżnić różne rodzaje kołowrotków. Są kołowrotki karpiowe (np. karpiowe z biegiem wolnym), morskie, o ruchomej szpuli czy nawet podlodowe. O kołowrotek trzeba zadbać również po wędkowaniu. Dlatego sprzęt wędkarski dla amatorów powinien też zawierać odpowiedni smar do kołowrotka. Smary do kołowrotów charakteryzują się takimi właściwościami jak antykorozyjne czy antyhigroskopijne. Dzięki temu kołowrotek nie rdzewieje, nie niszczeje i służy wędkarzowi znacznie dłużej.

Taki smar ma też właściwości antykurzowe – jest to szczególnie ważne, jeśli wędka z kołowrotkiem przetrzymywane są w piwnicach czy w garażach, gdzie jest znacznie więcej kurzu. Ceny kołowrotków są różne i wszystko zależy od tego, z oferty jakiego producenta korzystamy. Kołowrotki za kilkadziesiąt złotych cechuje już znacznie wyższa jakość.