Jakie zastosowanie mają płyty chodnikowe betonowe

Każdego dnia po płytach chodnikowych przemierzają miliony ludzi. Większość z nas na pewno nigdy nie zastanawiało się nad tym, skąd właściwie wzięły się tak powszechnie używane płyty betonowe. Ich historia jest dosyć odległa i nie do końca tak banalna, jak mogłoby się wydawać.
Niezbędne informacje o betonowych płytach chodnikowych
Z pewnością niewiele osób wie, że płyty chodnikowe zostały stworzone u naszego wschodniego sąsiada już kilkadziesiąt lat temu. Przed wprowadzeniem płyt chodnikowych w Polsce na ulicach układany był kamień polny, czyli tzw. kocie łby. Były one mało praktyczne i powodowały uszkodzenia pojazdów. Mało było specjalistów, którzy mogliby zajmować się ich rekonstrukcją. W obecnej chwili spotykane są jedynie w zabytkowych częściach miast i coraz częściej wymieniane są na asfalt. Kostka betonowa zdaje się być dużo praktyczniejsza i łatwiejsza w utrzymaniu i naprawie. Oczywiście stan wielu polskich ulic i chodników pozostawia nadal wiele do życzenia. Najistotniejszy jest materiał, z którego wykonuje się obecnie płyty chodnikowe betonowe. Na rynku znajduje się ogromy wybór kształtów, rodzajów i wielkości obecnie stosowanych kostek betonowych. Jest w czym wybierać i z pewnością każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Wyróżnić możemy przede wszystkim płyty normalne kwadratowe, połówkowe, infułę, narożnikowe ścięte i narożnikowe kwadratowe. Rozróżniamy również płyty chodnikowe jedno i dwuwarstwowe. Ich grubość zależy od wyboru technologii produkcji. Ważna jest również kwestia odpowiedniego ułożenia. Płyty betonowe powinny być układane rąbem, płaszczyznami górnymi ku sobie, a podłoże koniecznie musi być wyrównane i odwodnione. Pamiętać należy także o odpowiednim zabezpieczeniu krawędzi płyt chodnikowych przed uszkodzeniami. Złe ułożenie bądź brak dbałości o szczegóły skutkować może wadliwym zakończeniem procesu układania.
Nowoczesne technologie produkcji płyt betonowych zapewniają dużo wyższą jakość wyrobu, a co za tym idzie, wydłużenie użytkowania i komfort chodzenia. Faktem jest, że gdyby nie było płyt chodnikowych, ludzkie życie byłoby znacznie utrudnione.