Jak wygląda praca inspektora bhp?

Warto popracować nad przemianą

Jak wygląda praca inspektora bhp?

29 marca 2020 Kursy i szkolenia 0

Zanim zostanie się specjalistą od bhp to trzeba zostać inspektorem. Różnica jest tylko taka, że inspektor musi pracować dla jakiejś firmy, gdzie jest zatrudniony specjalista. Natomiast tytuł specjalisty bhp upoważnia do samodzielnego działania w tym zakresie. W praktyce większość prac wykonuje inspektor. Jego praca wiąże się głównie z działalnością szkoleniową.

Inspektorzy pracują dla dużych firm

firmy bhp warszawaJeśli jakaś firma potrzebuje zorganizować szkolenie dla swoich pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy to ma dwa wyjścia. Może skorzystać z usług innej firmy, która zajmuje się działalnością w tym zakresie. Wtedy właśnie firmy bhp Warszawa oferują swoje usługi szkoleniowe albo doradcze, a wykonują je zatrudnieni inspektorzy. Jest jeszcze inne rozwiązanie – czasem bardziej opłacalne dla dużej firmy. Jeśli do przeszkolenia jest naprawdę duża liczba pracowników to wówczas zatrudnia się własnego inspektora bhp na umowę o pracę. Wtedy inspektor wykonuje swoją pracę dla jednego pracodawcy i w obrębie jednej firmy. Tłumacząc to prościej – usługi bhp można outsourcingować – czyli zlecać je do wykonania w Naszej firmie innej firmie. Jest to mimo wszystko najprostsze i najczęściej spotykane rozwiązanie. Wtedy płaci się jedynie za wykonane usługi – szkolenia wstępne, okresowe czy przygotowanie do pracy na stanowisku. Jeśli zatrudnia się swojego inspektora to trzeba mu zapłacić pensję co miesiąc bez względu na zakres wykonanych prac.

Duże firmy zatrudniające po kilka tysięcy pracowników z reguły zatrudniają swoich inspektorów od bezpieczeństwa i higieny pracy. W takich firmach inspektor ma bez przerwy coś do zrobienia. Mniejsze firmy korzystają z usług firm bhp. Dzięki temu oszczędzają, bo płacą tylko za zrealizowane i wykonane usługi.