Jak dbać o basen?

Własny basen przy domu to niesamowita przyjemność. Możliwość ochłodzenia się podczas gorących letnich miesięcy to kiedyś luksus, dziś coraz częstsza praktyka w naszej szerokości geograficznej. Basen w ogrodzie, basen na działce, a nawet niewielki zbiornik na tarasie, to doskonała zabawa dla małych i dużych. Jednak basen to także obowiązki i warto o tym pamiętać.
Czysta woda, czysty basen
Aby kąpiel w basenie była czystą przyjemnością, czysta musi być woda, jak i sam zbiornik, jego dno i ściany. Osadzający się na dnie brud, porośnięte nim ścianki zbiornika, to nie tylko problem estetyczny, ale także niebezpieczeństwo rozmnażania się glonów, dla których osad w wodzie jest idealną pożywką, a walka z glonami bywa uciążliwa. Dlatego każdy, nawet średniej wielkości akwen, powinien być wyposażony w wydajny system filtracyjny. Wydajność pompy powinna być dopasowana do wielkości zbiornika. Odpowiednia filtracja zagwarantuje przejrzystą wodę bez nieprzyjemnych dla oka dryfujących zabrudzeń, a także stałą cyrkulację wody, co zapobiegnie namnażaniu się drobnoustrojów. Filtrowanie wody to jednak nie koniec zabiegów, konieczne jest także regularne sprzątanie basenu ze zbierających się na dnie osadów. Na szczęście nie ma konieczności spuszczania w tym celu wody ze zbiornika, wystarczy wydajny odkurzacz do dna basenu. Urządzenie to, poruszając się po dnie, filtruje wodę z zebranych tam osadów, które gromadzone są na odpowiednim filtrze, a oczyszczona woda wraca do zbiornika. Odkurzacz do dna baseny może być prostym i niedrogim modelem ręcznym, lub też dużo bardziej zaawansowanym sprzętem automatycznym. Tutaj o wyborze decydują głównie możliwości finansowe. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu i energii na sprzątanie basenu, warto zainwestować w model automatyczny, który wykona całą pracę za nas.
Niezależnie od wybranego modelu, warto postawić na pewnego producenta o wypracowanej pozycji na rynku. Odkurzacz basenowy jest to urządzenie, które z założenia ma służyć dużo więcej, niż jeden sezon, dlatego oszczędność na siłę nie zawsze się opłaca, często natomiast bywa przyczyną dodatkowych kosztów.