Innowacyjne soczewki enchroma

Warto popracować nad przemianą

Innowacyjne soczewki enchroma

9 sierpnia 2019 Zdrowie i uroda 0

Okulary zaprojektowane w celu poprawy i modyfikacji niektórych aspektów niedoboru widzenia barw to okulary enchroma. Zostały one wynalezione przez dr Donalda McPhersona w 2002 r. Soczewki okularów enchroma zmieniają sposób, w jaki oczy chorych reagują na światło i umożliwiają zauważenie nieznanych wcześniej barw. 

Okulary przywracające kolory 

okulary enchromaDr Donald McPherson wynalazł okulary enchroma przez przypadek. Początkowo zaprojektował ten typ soczewek, aby chronić chirurgów podczas operacji laserowych. W 2002 roku na turnieju Ultimate Frisbee w Santa Cruz w Kalifornii McPherson pożyczył okulary enchroma znajomemu, cierpiącemu na zaburzenia widzenia barw. Jego przyjaciel zobaczył kolory, których nigdy wcześniej nie widział. McPherson zaczął studiować ślepotę barw, a wraz z Andrew Schmederem założył firmę EnChroma Inc. w 2010 roku, aby sprzedawać okulary, które kompensują niedostatek widzenia kolorów. Okulary enchroma są skierowane do osób z trudnościami w odróżnianiu czerwieni i zieleni. Pierwsza para okularów komercyjnych została wyprodukowana w 2012 roku. Filtr optyczny stosowany w soczewkach enchroma może poprawić lub zmodyfikować aspekty niedoboru widzenia barw. Soczewki enchroma skupiają się na najczęstszym niedoborze widzenia barw, spowodowanym przez czerwone i zielone komórki stożka siatkówki. Najczęstszą postacią ślepoty barw jest deuteranomalia. Jest to cecha genetyczna, która dotyka maksymalnie jednego na 12 mężczyzn (8%) i jedną na 200 kobiet (0,5%).

Aby wyeliminować nakładanie się długości fal światła, istnieje materiał optyczny zwany filtrem „wielopunktowym”, zdolny do usuwania dokładnych długości fal światła, uzyskując uproszczone różnicowanie kolorów. Okulary blokują określone długości fal, uzyskując wyraźniejsze oddzielenie różnych sygnałów kolorów, aby mogły być lepiej obliczone przez mózg. Oddzielenie sygnałów pozwala większości ludzi z zaburzeniami widzenia barw na odróżnienie kolorów.