Igła gramofonowa kluczowym elementem

Warto popracować nad przemianą

Igła gramofonowa kluczowym elementem

10 listopada 2017 Rozrywka 0

Gramofon był niezwykle popularnym źródłem odtwarzania muzyki do czasu pojawienia się płyt kompaktowych pod koniec lat osiemdziesiątych. Wszyscy zapewne kojarzymy charakterystyczny wygląd płyt winylowych, które trudno zapomnieć. Szczególnie trudno zapomnieć, gdyż te urządzenia opracowane w latach trzydziestych nigdy nie przestały być używane! A co więcej, znów rosną na popularności.

Rola igły w odtwarzaniu muzyki

igła gramofonowa Audio-TechnicaJak większość z nas wie, gramofony są względnie drogimi urządzeniami dla koneserów muzyki. Prawdziwi pasjonaci wydają małą fortunę by ich sprzęt produkował dźwięk najwyższej jakości, a w wypadku gramofonu praktycznie każda jego część będąca na drodze od płyty do wyjścia dźwięku, ma swoją rolę w kreowaniu jakości rezultatu końcowego. Jednym z niezwykle ważnych elementów będących na pierwszym planie jest igła gramofonowa. To ona styka się z płytą i przekazuje dalej drgania wytworzone z jej rowków by stworzyć dźwięk. Igły te są tworzone niezwykle precyzyjnie, tak aby jak najdokładniej odwzorowywały zapisany na płycie materiał i jak najmniej eksploatowały płytę. Igły produkowane są z dokładnością do jednej tysięcznej cala, a ich końcówki kiedyś były wykonywane z szafiru, dziś z diamentu dla jak najlepszego rezultatu. Przykładem korzystającym z tego materiału jest igła gramofonowa Audio-Technica, która jest firmą utrzymującą się już względnie długo na rynku. Jest jednak masa innych marek z których możemy do woli przebierać w swoich poszukiwaniach.

Dobór igły gramofonowej jest niezwykle ważnym elementem w użytkowaniu naszego gramofonu. To ona ma bezpośredni kontakt z naszymi drogocennymi płytami winylowymi i ona jest odpowiedzialna z produkcję drgań, a co za tym idzie, dźwięku. Dlatego też warto wybrać dobrą pozycje by sprawić przyjemność swoim uszom i znacznie zredukować eksploatację płyt, która może być problematyczna.