Duże okna jako najważniejszy element wnętrza

Warto popracować nad przemianą

Duże okna jako najważniejszy element wnętrza

9 marca 2017 Dom i wnętrza 0

 

Okno – pozornie nieistotny element każdego budynku i wnętrza, pozornie jedynie rama z przeszklonym wnętrzem, pozornie ostatnia rzecz, na którą patrzymy wybierając dom czy mieszkanie. Nic bardziej mylnego. Okna spełniają bardzo wiele różnych ról, dlatego powinniśmy o nie szczególnie dbać – pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji, by służyły nam dłużej.

Dlaczego okna pełnią szczególną rolę i dlaczego ważna jest konserwacja okien?

konserwacja okienDuże okna to dużo dziennego światła. To z kolei jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia. Światło dostarcza naszemu organizmowi witaminy D, która natomiast pełni zasadniczą rolę w produkcji melatoniny – tak zwanego hormonu szczęścia. Światło dzienne sprawa więc, że jesteśmy zdrowsi, lepiej się czujemy, nie popadamy tak często w stany depresyjne i łatwiej nam w pełni cieszyć się życiem. Patrząc na problem bardziej przyziemnie, światło dzienne pozwala nam również na oszczędzenie pieniędzy, ponieważ im większe okna, tym w ciągu dnia jest w naszym mieszkaniu jaśniej, a to z kolei powoduje, że nie musimy używać sztucznego światła, a jak wiadomo elektryczność spośród wszystkich naszych zobowiązań (no może poza podatkiem dochodowym) – jest zdecydowanie najdroższa. Właśnie dlatego ważna jest konserwacja okien – niezależnie od tego czy mamy drewniane czy plastikowe. Oczywiście każdy typ będzie wymagał nieco innego postępowania i użycia innych środków. Jednak w sklepie znajdziemy na ten temat pełną informację i dobierzemy właściwy środek konserwujący.

Kupując dom czy mieszkanie zwracajmy zatem uwagę na rozmiar okien. Nadto, istotne jest też usytuowanie budynku. Najkorzystniejsza jest strona południowa, bo właśnie tam będzie najwięcej światła w ciągu dnia. No i pamiętajmy, że konserwacja okien jest bardzo ważna i warto kilka razy do roku ją przeprowadzić.