Dobra wycena mieszkań w Olsztynie

Warto popracować nad przemianą

Dobra wycena mieszkań w Olsztynie

29 maja 2020 Nieruchomości 0

Czynność tę najczęściej wykonuje się jeśli chcemy sprzedać nieruchomość lub staramy się o kredyt hipoteczny. Często wnioskodawcy nie wiedzą nawet jak ta czynność przebiega. Najlepiej wynająć rzeczoznawcę majątkowego, który wykona dla nas to profesjonalnie. Proces składa się z kilku etapów, które opisze poniżej.

Firma w Olsztynie wyceni nasze mieszkanie

wycena mieszkań olsztynRzeczoznawca tworzy tak zwany operat szacunkowy, czyli dokument stwierdzający wartość nieruchomości. Jest potrzebny nie tylko przy sprzedaży czy kupnie nieruchomości, ale również w procesach sądowych. Jeśli tym czego szukamy jest wycena mieszkań Olsztyn jest miejscem, gdzie znajdziemy wiele firm to oferujących. Warto skorzystać ze sprawdzonego i rzetelnego rzeczoznawcy majątkowego. Na początku zawieramy z nim umowę o sporządzenie operatu. Musi ona zawierać informacje o celu wykonania wyceny, koszt operatu i ostateczny termin jego wykonania. W drugim etapie rzeczoznawca dokonuje analizy cen transakcyjnych nieruchomości podobnych do wycenianej, ekonomicznego potencjału regionu, w jakim znajduje się nieruchomość, popytu i podaży podobnych nieruchomości, stopy zwrotu z inwestycji i stawek czynszowych w podobnych nieruchomościach. W trzecim etapie rzeczoznawca wybiera podejście oraz metodę sporządzenia operatu, natomiast w czwartym przygotowuje wstępną wersję operatu. Nad wersją ostateczną pracuje w ostatnim, piątym etapie prac. Dopiero wtedy może wykonać rzetelny operat szacunkowy.

Rzeczoznawca majątkowy potrzebuje kilku dokumentów, by wykonać swoją pracę. Potrzebne są wypisy z księgi wieczystej, plany miejscowe, tabele i mapy taksacyjne. Sam proces trwa od kilku dni do kilkunastu tygodni. Wszystko zależy od tego z jakim przypadkiem mamy do czynienia. Jest potrzebny zarówno w sprzedaży jak i kupnie mieszkania.