Do czego wykorzystywane jest frezowanie cnc

Warto popracować nad przemianą

Do czego wykorzystywane jest frezowanie cnc

21 grudnia 2017 Przemysł 0

Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, nazwane w skrócie CNC – Computerized Numerical Control, to układ sterowania numerycznego.  Jest on wyposażony w specjalny mikrokomputer, który może być zaprogramowany interaktywnie w dowolny sposób. Termin CNC jest najczęściej kojarzony z obróbką różnego rodzaju materiałów.

Nieograniczone możliwości frezowania cnc

frezowanie cncFrezarki, tokarki i elektrodrążarki to główne urządzenia sterowane komputerowo. Wykonywana za ich pomocą obróbka gwarantuje przede wszystkim szybkie, bardzo precyzyjne i powtarzalne wykonanie skomplikowanych form i wzorów. Obrabiarki CNC działają za pomocą elektronicznego przetwarzania danych. Oznacza to, że opisują odpowiednie elementy za pomocą funkcji i przekształcają formuły poprzez wykorzystanie systemu binarnego i impulsów elektrycznych na ruch elementów tnących. Jest to proces, który wymaga od osoby pracującej na frezarce doskonałego opanowania sprzętu oraz znajomości zasad działania tychże obrabiarek. Nawet najmniejszy błąd podczas programowania maszyny może nieść za sobą poważne konsekwencje. Frezowanie cnc umożliwia tworzenie mikroskopijnych nawet nacięć. Często mogą być one nawet na pierwszy rzut oka niewidoczne. Za pomocą frezowania obrabiać możemy płaszczyzny, kanaliki, rowki, uzębienia i powierzchnie kształtowe. Ostrza narzędzi podczas frezowania cnc wykonują ruch jedno po drugim. Nigdy nie robią tego w tym samym czasie. Proces frezowania dzieli się na trzy etapy. Pierwszym jest stworzenie właściwego projektu na komputerze. W drugim etapie projekt przetwarzany jest tak, aby uzyskać postać planu sterowania narzędziami. Ostatnia część to główna obróbka tworzywa.

Za sprawą rozwoju technologii i spadku cen sprzętu komputerowego oraz większą dostępnością komponentów mechanicznych, zainteresowanie obrabiarkami cnc znacząco wzrasta. Z tego typu rozwiązań korzystają coraz chętniej mikroprzedsiębiorstwa. Pozwala to na powstawanie nie tylko obrabiarek, ale także drukarek 3D, które są bardzo przydatnymi urządzeniami.