Delikatne gaszenie gazem

Warto popracować nad przemianą

Delikatne gaszenie gazem

27 listopada 2017 Technologie 0

Gaszenie pożarów jest jedną z usług, które przysługują nam w dzisiejszym świecie. Płacimy podatki, z których pieniądze przekazywane są na rzecz straży pożarnych, a zatem ochrona przeciw pożarowa przysługuje nam wszystkim i każdy z nas ma prawo do jej wezwania w dowolnej chwili. Dlatego też możemy powiedzieć, że żyjemy w bardzo bezpiecznych czasach i nie musimy się zdawać na łaskę sąsiadów w pomocy gaszeniu pożaru.

Innowacyjne systemy gaszenia

system gaszenia gazemKiedy myślimy o gaszeniu pożarów, zwykle wyobrażamy sobie duże ilości wody i piany wchodzące w grę. Tak też to wygląda w większości przypadków, jest to sposób tani i szybki na ugaszenie większych pożarów, dodatkowo aż tak mocno nie zanieczyszcza środowiska. Jednak gaszenie pożarów w ten sposób niszczy wszelkie możliwe sprzęty znajdujące się w obiekcie gaszonym, dlatego też jest ono niezwykle nieefektywne w przypadku gaszenia miejsc, których zawartość jest wysokiej wartości, lub bardzo podatna na uszkodzenia. Przecież nie gasilibyśmy pożaru w Luwrze za pomocą piany i wody, chyba że chcielibyśmy pogrzebać pod nią ogromną ilość naszego dziedzictwa kulturowego. Dlatego też w miejscu tego typu instaluje się system gaszenia gazem, który jest kompletnie nieszkodliwy dla zawartości takiego obiektu. Polega on na złożonym systemie połączenia działania licznych czujek i dyszy wypuszczających gaz. Wszystko kontrolowane jest przez odpowiednio zaprogramowany komputer, który wykrywa stan zagrożenia i przy odpowiednim poziomie wykrycia pożaru rozpoczyna on procedurę gaśniczą. Przebiega ona bez żadnego ryzyka uszkodzeń mechanicznych zawartości środka budynku. Dlatego też idealny jest by instalować go we wszelakich muzeach, czy serwerowniach. Gdzie uszkodzenie sprzętu w środku może okazać się tragiczne.

Nieinwazyjny system gaszenia jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak jest on dość drogi w założeniu i utrzymaniu. Wymaga on ciągłego działania komputera zajmującego się nim, oraz regularnego sprawdzania stanu ciśnienia w butlach gazowych. Dodatkowo wiele gazów stosowanych w środkach gaśniczych jest niezbyt korzystna dla środowiska. Dlatego też stosuje się ten system w miejscach raczej bardzo ważnych.