Czym karmić królika?

Warto popracować nad przemianą

Czym karmić królika?

2 lipca 2019 Rośliny / zwierzęta 0

 

Zupełnie tak jak ludzie, króliczki lubią zjeść dobry posiłek. Odpowiednia mieszanka siana, warzyw, karmy w postaci granulek, a także świeżej wody sprawi, że królik będzie zdrowy i szczęśliwy. Odpowiednie karmienie nie zapobiegnie chorobom, ale dobre odżywianie obniża jej ryzyku. Istnieje bezpośredni związek między dietą a chorobami zębów u królików.

Jak wybrać karmę dla królika?

karma dla królikaŚwieże siano powinno stanowić większość diety królika i musi być zawsze dostępne. Dorosłe króliki mogą jeść trawę i siano, podczas gdy młodsze króliki powinny być karmione lucerną. Lucerny nie należy podawać dorosłym królikom ze względu na wyższą zawartość białka i cukru. Siano jest ważne dla królików, ponieważ zapewnia błonnik niezbędny do dobrego zdrowia przewodu pokarmowego i zębów. Umieszczenie siana na jednym końcu kuwety zachęci również do korzystania z niej, ponieważ króliki mają tendencję do jedzenia siana i wypróżniania się w tym samym czasie. Gotowa karma dla królika, którą można kupić w sklepach zoologicznych są również bogate w błonnik oraz zawierają niewiele białka. Różnorodny asortyment warzyw powinien być częścią codziennej diety królika. Przy wyborze warzyw należy poszukać czegoś świeżego i wolnego od pestycydów. Trzeba zawsze dokładnie myć warzywa przed podaniem ich królikowi. Nowe warzywa najlepiej wprowadzać powoli, zaczynając od małych ilości, aż będzie się w stanie ocenić, czy królik dobrze na nie reaguje. Nie należy karmić królików liśćmi roślin doniczkowych, ponieważ wiele z nich jest trujących dla królików.

Od czasu do czasu wszyscy kochają smakołyki, ale aby zapewnić zdrowie królikom, należy je podawać tylko sporadycznie. Najlepiej jest kupić specjalne przekąski przeznaczone dla królików. Nie należy karmić swoich królików produktami bogatymi w węglowodany, takimi jak pieczywo, krakersy lub płatki zbożowe. Nigdy nie wolno podawać czekolady, ponieważ jest toksyczna dla królików.