Czym jest radiografia cyfrowa

Warto popracować nad przemianą

Czym jest radiografia cyfrowa

12 maja 2018 Technologie 0

Z pewnością większość osób nie wiedziała o tym, że już nie tylko za pomocą dużej dawki promieni Roentgena można wykonywać prześwietlenia. Około trzydziestu lat temu pewien naukowiec odkrył, że istnieje nie tylko skuteczniejsza, ale również mniej inwazyjna dla zdrowia metoda. Pozwala także na bardziej wnikliwą analizę.

Zalety radiografii cyfrowej

radiografia cyfrowaPewnie każdy chociaż raz w życiu musiał mieć zrobione tak zwane prześwietlenie RTG. Właściwie była to jedyna metoda, która pozwalała na obejrzenie tego, co dzieje się z naszym układem kostnym, płucami i innymi narządami wewnętrznymi. Wiadomo było także, że działanie promieni rentgenowskich nie jest całkowicie wolne od wpływu na organizm człowieka. Kobietom w ciąży na przykład w ogóle nie wolno go wykonywać. Wszyscy inni również nie powinni nadużywać tego typu prześwietleń. Nie da się także ukryć, że medycyna wciąż idzie do przodu i na szczęście są już dużo bezpieczniejsze metody, które nie mają żadnego negatywnego wpływu na nasz organizm. Radiografia cyfrowa jest alternatywą dla tradycyjnych zdjęć rentgenowskich. Umożliwia ona uzyskanie zdjęcia w w formie cyfrowej. Na początku stosowana była tylko w stomatologii. Radiografia dzieli się na bezpośrednią i pośrednią. W tej pierwszej obraz rentgenowski pojawia się niemalże natychmiast na ekranie komputera. Natomiast w systemie pośrednim obraz jest najpierw zapisywany na specjalnej płycie pamięciowej. Służy ona do zapisu tak zwanego obrazu utajonego, który można obejrzeć dopiero na odpowiednim skanerze. Urządzenie do radiografii cyfrowej składa się z trzech podzespołów. Pierwszy wytwarza promieniowanie RTG, drugi rejestruje obraz, trzeci wyświetla obraz na komputerze i pozwala na jego graficzną obróbkę.

Bez wątpienia nowoczesne metody są zazwyczaj dużo bardziej skuteczne i mniej szkodliwe dla zdrowia. Radiografia cyfrowa pozwala na zastosowanie dużo mniejszej dawki promieniowania, dzięki czemu nie ma tak silnego oddziaływania na nasz organizm. Dodatkowo pozwala na uzyskanie bardziej zaawansowanego obrazu i możliwość dokładniejszej analizy tego, co się na nim znajduje.