Czym jest pompownia pożarowa?

Systemy przeciwpożarowe są niezwykle ważnymi elementami wyposażenia wszystkich budynków. Zanim jednak zaczniemy planować ich rozmieszczenie należy zapoznać się z planem ochrony przeciwpożarowej. Pozwoli to uwzględnić odgórnie narzucone zasady techniczne i regionalne przepisy budowlane. Jednym z elementów, którego nie może zabraknąć jest pompownia pożarowa.
Pompownie pożarowe – gdzie powinny się znaleźć
Odpowiednia praca pompowni pożarowej jest gwarancją wypływu wody z węża strażackiego. Jak widać sama pompownia pożarowa jest niezastąpiona. Zapewnia ona niezbędne ciśnienie, dzięki któremu możliwy jest dopływ wody z urządzeń gaśniczych. Zastanawiasz się jak właściwie wygląda pompownia pożarowa? Jest to nic innego jak pomieszczenie, w którym znajdują się pompy i inne urządzenia, dzięki którym możliwe jest zapewnienie medium instalacjom gaśniczym. Pompownie mogą zasilać różne elementy – instalacje gaśnicze pionowe, instalacje hydrantów zewnętrznych czy też instalacje tryskaczowe. Za pompownie mogą służyć różne pomieszczenia. Może to być na przykład pompownia stanowiąca oddzielny budynek. Inną możliwością jest pompownia, która jest budynkiem przylegającym do tego, który jest chroniony urządzeniem tryskaczowym. W tym przypadku budynek ten musi posiadać wyjście umożliwiające dostęp do niego z zewnątrz. Ostatni przykład pompowni stanowi pomieszczenie w budynku chronionym przez urządzenie tryskaczowe, z bezpośrednim dostępem z zewnątrz. Niezależnie jaką formę pompowni wybierzemy, każda z nich ma zarówno wady jak i zalety.
Każda pompownia powinna być chroniona urządzeniem tryskaczowym, a także wyposażona w wentylację jeśli mamy do czynienia z zastosowaniem pomp z silnikiem wysokoprężnym, czyli Diesla’em. W przypadku tego silnika w pomieszczeniu powinna być utrzymana temperatura 10 stopni Celsjusza.