Buty robocze a przepisy BHP

Warto popracować nad przemianą

Buty robocze a przepisy BHP

4 stycznia 2017 Handel 0
buty robocze

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy mówią wyraźnie – każdy pracownik, który jest narażony na działanie czynników szkodliwych powinien otrzymać od pracodawcy odzież ochronną. Odzież ochronna ma za zadanie chronić pracownika przed właśnie tymi czynnikami.

Obuwie robocze dopasowane do warunków

buty roboczeJest ona potrzebna w celu zminimalizowania wypadków na terenie zakładów pracy. Biorąc pod uwagę różne zawody skupmy się najpierw na tych najbardziej narażonych osobach, czyli pracownikach fizycznych. Ich odzież ochronna powinna być w bardzo dokładny sposób dobrana. Zacznijmy od ochrony głowy, szczególnie w przypadku osób pracujących na wysokości. Hełm stanowi w takich przypadkach podstawę. Odzież antyelektrostatyczna może ochronić cały organizm przed szkodliwym działanie prądu elektrycznego. W wielu przypadkach może nawet uratować życie. Jest to jeden z wielu niezbędnych ubrań, które pracodawca powinien kupić swojemu pracownikowi. Kolejnym przykładem są solidne buty robocze. Osoba zajmująca się BHP w pracy powinna poinformować pracownika o obowiązku noszenia danego obuwia w danej pracy w różnych warunkach. Oczywiście pracodawca musi to obuwie zapewnić. Trochę lepiej mają osoby pracujące w innych zawodach. Pracownicy biurowi praktycznie nie noszą odzieży ochronnej, ponieważ w biurach nie ma szkodliwych czynników mechanicznych. Następnie kucharze – muszą nosić fartuchy, odpowiednio dobrane i buty. Odzież gastronomiczna jest bardzo ważna. Tak samo jest z lekarzami, którzy maja odpowiednie obuwie medyczne. Dyrektor przychodni lub szpitala także im kupuje odzież. Jeżeli prowadzą własną działalność gospodarczą, odzież medyczna jest zakupiona przez nich osobiście. Każdy pracownik może sam zaopatrzyć się w ubranie robocze.

Należy mu się zwrot pieniędzy za zakup ubrań, dlatego podczas zakupów powinien wziąć fakturę na firmę, w której będzie pracował.