Bank muzyki a prawo autorskie

Warto popracować nad przemianą

Bank muzyki a prawo autorskie

12 lipca 2016 Prawo 0
bank muzyki

Niedawno miała miejsce bardzo przykra sytuacja. Nasza firma jest placówką z wieloletnim doświadczeniem w branży. Mamy wykwalifikowanych pracowników, którzy wiedzą co robią. Okazało się jednak jakiś czas temu, że niektórzy nie do końca wiedzą.

Można korzystać z banku muzyki

bank muzykiJeden kolega zrobił prezentację o naszej firmie, która docelowo była przeznaczona jedynie dla potencjalnych inwestorów. Prowadził swoje wystąpienie i na tym miało się skończyć, ale on dał tę prezentację do internetu, aby chyba rozsławić firmę. Niestety okazało się, że bezprawnie wykorzystał utwór muzyczny, który był w tle. Nie była to melodia dostępna jako royalty music. Po prostu wziął czyjś utwór i ustawił sobie jako podkład. Dziwię się takim ludziom, bo przecież wszyscy w kółko mówią o prawie autorskim. On zaś nie wiedział chyba, że istnieje bank muzyki i można z niego spokojnie korzystać. Wolał zabrać czyjeś dzieło i bez pytania użyć jako muzyka do prezentacji. Niestety, przez to, że ta prezentacja wylądowała w internecie, czego zresztą on sam był sprawcą, autor melodii się dowiedział o bezprawnym użyciu. Nie był to zaś człowiek, który przymyka oko na takie rzeczy, bo w swoim życiu dość często już miał podobne sytuacje, że ktoś jego pracę użytkował jak mu się podobało.

Powiedział, że muzyka do reklamy kosztuje i niestety będzie się domagał odszkodowania za poniesione straty. Kolega niestety nie tylko musiał płacić za swój błąd kompozytorowi. Dodatkowym kosztem przez niego poniesionym była utrata pracy w szanowanej firmie. Przykro było na to wszystko patrzeć.